answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
2 years ago
13

Part A

Mathematics
2 answers:
Kitty [74]2 years ago
8 0

Answer:

Flat fee of 20 dollars with 5 dollaers every hour=

20+h5

Step-by-step explanation:

zimovet [89]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represents the amount that the customer pays per hour

for renting the vacuum cleaner before returning it.

Let y represent the flat rate that the store charges a customer for renting the vacuum cleaner.

Let F represent the amount that the store charges a customer for renting the vacuum cleaner for x hours.

A linear function F for the total retail cost of a vacuum cleaner would be

F(x) = x + y

If the customer rents it for n hours, the total amount becomes

F(x) = nx + y

You might be interested in
On the first day a total of 40 items were sold for $356. Define the variables and write a system of equations to find the number
Alina [70]
<h3><u><em>Question:</em></u></h3>

On the first day, a total of 40 items were sold for $356. Pies cost $10 and cakes cost $8. Define the variables, write a system of equations to find the number of cakes and pies sold, and state how many pies were sold.

<h3><em><u>Answer:</u></em></h3>

The variables are defined as:

"c" represent the number of cakes sold and "p" represent the number of pies sold

The system of equations used are:

c + p = 40 and 8c + 10p = 356

18 pies and 22 cakes were sold

<h3><em><u>Solution:</u></em></h3>

Let "c" represent the number of cakes sold

Let "p" represent the number of pies sold

Cost of 1 pie = $ 10

Cost of 1 cake = $ 8

Given that total of 40 items were sold

number of cakes + number of pies = 40

c + p = 40 ------ eqn 1

<u><em>Given items were sold for $356</em></u>

number of cakes sold x Cost of 1 cake + number of pies sold x Cost of 1 cake = 356

c \times 8 + p \times 10 = 356

8c + 10p = 356  ----- eqn 2

<u><em>Let us solve eqn 1 and eqn 2</em></u>

From eqn 1,

p = 40 - c    ---- eqn 3

Substitute eqn 3 in eqn 2

8c + 10(40 - c) = 356

8c + 400 - 10c = 356

-2c = - 44

c = 22

<em>Substitute c = 22 in eqn 3</em>

p = 40 - c

p = 40 - 22

p = 18

Thus 18 pies and 22 cakes were sold

3 0
2 years ago
How do you solve this? Please help me (i will give you 14 points)
azamat

Answer:

X can be 2,3,4,5,6,7,8

Step-by-step explanation:

X is greater than or equal  to 2  and less than or equal to 8

It can only be integers

X can be 2,3,4,5,6,7,8

7 0
2 years ago
Mr. Richard's science class is conducting a variety of experiments with projectiles and falling objects. Two groups of students
UNO [17]

Answer:

1.  Group C; 2.  Group B; 3.  Group D; 4.  Group A

Step-by-step explanation:

These equations are in the form

y=-4.9t^2+v_0t+h_0\\\text{or}\\y=-16t^2+v_0t+h_0, where v₀ is the initial velocity and h₀ is the initial height.

The first equation has no value for v₀ and a value of 19 for h₀.  This means there is no velocity, so the ball is dropped, and since the initial height is 19, it is dropped from 19 meters.  This makes it group C.

The second equation has a value of 50 for v₀ and no value for h₀.  This means the initial velocity is 50 and there is no initial height.  This makes it group B.

The third equation has no value for v₀ and a value of 50 for h₀.  This means there is no initial velocity, so the ball is being dropped, and the initial height is 50.  This makes it group D.

The fourth equation has a value of 19 for v₀ and no value for h₀.  This means the initial velocity is 19 and there is no initial height.  This makes it group A.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Eric is studying people's typing habits. He surveyed 525 people and asked whether they leave one space or two spaces after a per
hichkok12 [17]

Answer:

The confidence interval is (0.81, 0.87).

Step-by-step explanation:

There's 90% confidence that population proportion is within the interval obtained from the following formula:

\hat{p}\pm z_{\alpha/2}\sqrt{\frac{\hat{p}*(1-\hat{p})}{n}}

Knowing that the sample size, n=525 we obtain the proportion of people from the sample who leave one space after a period as \hat{p}=\frac{440}{525}=0.8381\approx 0.84.

We then look for the critical value:

z_{\alpha/2}=1.645

Now we can replace in the formula to obtain the confidence interval:

0.84\pm 1.645\sqrt{\frac{0.84*(1-0.84)}{525}}= (0.8137; 0.8663)

Therefore we can say that there's 90% probability that the population proportion of people who leave one space after a period lies between the values (0.8137; 0.8663).

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If ABD ~ HGE and AC and HF are angle<br> bisectors, find x. And If LJK ~ PQN, find x.
aleksandrvk [35]

Answer:

  • Q1. 9.6, Q2. 33

Step-by-step explanation:

<u>Corresponding parts have same ratio:</u>

Q1

  • x/24 = 14/35
  • x = 24*2/5
  • x = 9.6

Q2

  • x/42.9 = 30/39
  • x/42.9 = 10/13
  • x = 42.9*10/13
  • x = 33
6 0
2 years ago
Other questions:
  • If f(x) = 1 – x, which value is equivalent to |f(i)|? options are:
    13·2 answers
  • In december 1994 a man in ohio decided to deposit all of the 8 million pennies he had been saving for nearly 65 years. (his depo
    14·1 answer
  • He price of a visit to the dentist is calculated according to the formula 50+100n50+100n50, plus, 100, n where nnn is the number
    15·2 answers
  • Peter wants to fence the park in front of his home on three sides which measure 152m 40cm, 205m 10cm, 310m 39cm. What is the tot
    11·1 answer
  • A child wanders slowly down a circular staircase from the top of a tower. With x,y,zx,y,z in feet and the origin at the base of
    14·1 answer
  • It is 4.7 km from Lighthouse A to Port B. The bearing of the port from the lighthouse is N73°E. A ship has sailed due west from
    7·1 answer
  • Which is equivalent toStartRoot 10 EndRoot Superscript three-fourths x ?
    15·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • -2(x - 2) - 4x = 3(x + 1) - 9x
    12·1 answer
  • A baker makes apple tarts and apple pies each day. Each tart, t, requires 1 apple, and peach pie, p, requires 8 apples. The bake
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!