<span>Since: v =sqrt(3)/2 s^2h
6779 liters x 0.0353cu ft/1 liter= 239.299 cu ft
but by proportion s/h = 10/25
s = 10/25 h
and v = sqrt(3)/2 (10/25 h)^2 h
239.299 = 0.139 h^3
h = (239.299/0.139)^(1/3) = 11.985 ft</span>
Roper is not using a simple random sample. The samples are calculated to get 500 males and 500 females. This would be very unlikely or improbable to take place in a simple random sample. The design that they are using is a stratified sampling (dividing the population into groups) with 2 strata and these are the males and females.
I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>