Answer : 0.026 moles of oxygen are in the lung
Explanation :
We can solve the given question using ideal gas law.
The equation is given below.

We have been given P = 21.1 kPa
Let us convert pressure from kPa to atm unit.
The conversion factor used here is 1 atm = 101.3 kPa.

V = 3.0 L
T = 295 K
R = 0.0821 L-atm/mol K
Let us rearrange the equation to solve for n.



0.026 moles of oxygen are in the lung
<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!