Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer:
Diego is 14 years old.
Sister is 19
Step-by-step explanation:
x = Diego's age
<u>x</u><u> </u><u>+</u><u> </u><u>2</u><u>4</u>
2x-9 = 2
First to get rid of the fraction we multiply each side by 2
2(2x-9) = 2((x+24)/2)
4x-18 = x+24
The we isolate x
4x-18 = x+24
<u>-x+18 -x+18</u>
<u>3x</u> = <u>42</u> Now we divide each side 3
3 3
x = 14
So Diego is 14
Now we can solve for his sister. We can use one of the two equations from earlier to do this.
Plug 14 in for x and then solve for his sister
2(14)-9
28-9
19
His sister is 19
Find the unit rate by dividing 360 bottles by 5 minutes:
360 bottles
-------------------- = 72 bottles/minute
5 minutes
Ok so, based on the graph lets say that x = seconds and y = depth of dolphin. the interception in both points is when they are at 0 i.e when x is equals 0 and y equals 0. So At 0 seconds, the dolphin is 42 feet below the surface. So we say that x = 0, y = -42 and then the y intercepts = -42 so the point of interception is(0 (seconds),-42(depth of the dolphin)) When the clock says it's 14 seconds, the dolphin is even with the surface (0 below the surface this time). So we say that x = 14, y = 0. In this case The x intercept = 14 (14,0). But we need to calculate The slope with the formula= (y2 - y1)/(x2 - x1) = 42/14 = 3. Therefore, the formula for this line is y = 3x - 42.