Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer:
Sales = 12,50,000
Explanation:
Detailed steps are given below
Answer:
The net operating income under variable costing is $139,000
Explanation:
Tustin Corporation
Contribution Margin Income Statement for 1st year
Amount
Revenue $680,000
(10,000 * $68)
Less: Variable Expense
Direct Material = $100,000
(10,000 * $10)
Direct Labor= $60,000
(10,000 * $6)
Variable manufacturing overhead $40,000
(10,000 * $4)
Variable selling and administrative <u>$60,000</u>
expense (10,000 * $6)
Contribution $420,000
Less: Fixed Costs
Fixed Manufacturing overhead $220,000
Fixed selling and administrative $61,000
overhead
Net Income $139,000
Beta's Net capital expenditure is 95.
Explanation:
The computation of the Beta's net capital expenditure is given below
Closing PP&E balance + Depreciation Expense - Opening PP&E balance
= 170 +75 - 150
= 95
While computing it, we have added the depreciation expense and deducted the PP &E balance to the closing PP&E balance so that the accurate amount can be more.
It can also be calculated by capital expenditures by using data from a company's income statement and balance sheet. In the income statement, find the amount of depreciation expenses recorded for the current period. in the balance sheet the current period's property, plant and equipment are placed in line- item balance.
Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700