Converting all values to decimal, we have
1/5 = 0.2
19% - 19/100 = 0.19
Therefore the snack that contains 19% has the least amount of calories from fat.
Add the two equations and use the elimination method. The x term will "cancel out" to be able to solve for the y term.
STEP 1
−12x−5y=40
12x−11y=88
x terms "cancels out"; add y terms
-16y= 128
divide both sides by -16
y= -8
STEP 2
substitute y value into either original equation
12x−11y=88
12x - 11(-8)= 88
12x + 88= 88
subtract 88 from both sides
12x= 0
divide both sides by 12; 0 divided by any number is 0
x= 0
ANSWER: x= 0; y= -8
Hope this helps! :)
Solution:
There is no saddle point (DNE). However, there is local maximum at (1, 1/2) for the given function.
Explanation:
we have function of two variables f(x,y)= 9-2x+4y-x^2-4y^2
we will find the values by partial derivative with respect to x,y,xy
= -2 -2x
= 4 -8y
to find the saddle point we should first find the critical points so equate
-2 -2x=0 and 4 -8y=0
we get x= 1 and y =1/2 so, critical points are (1,1/2)
to find local maximum or minimum we have to find
,
and
formula is
*
-
=0
= -2
= -8
=0
putting values in formula
(-2)*(-8) -0 =16 > 0, and
< 0 and
<0
so, here we have local maximum
we have no saddle point for this function by using the same formula we used to find extrema.
Answer:
19.35% probability that five will have completed four years of college
Step-by-step explanation:
For each individual chosen, there are only two possible outcomes. Either they have completed fourr years of college, or they have not. The probability of an adult completing four years of college is independent of any other adult. So the binomial probability distribution is used to solve this question.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
28% of individuals
This means that 
For a sample of 15 individuals, ages 25 and older, what is the probability that five will have completed four years of college?
This is P(X = 5) when n = 15. So


19.35% probability that five will have completed four years of college
If you would like to know how much of the damages will the insurance company have to pay, you can calculate this using the following steps:
x% of $32000 is $25000
x% * 32000 = 25000
x/100 * 32000 = 25000
x * 320 = 25000
x = 25000 / 320
x = 78.125%
The insurance company will have to pay 78.125% of the damages.