Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
System 1: The solution is (x, y) = (-4, 5)
System 2: The solution is 
<em><u>Solution:</u></em>
<em><u>Given system of equations are:</u></em>
2x + 3y = 7 ------ eqn 1
-3x - 5y = -13 --------- eqn 2
We can solve by elimination method
Multiply eqn 1 by 3
6x + 9y = 21 ------ eqn 3
Multiply eqn 2 by 2
-6x - 10y = -26 ------- eqn 4
Add eqn 3 and eqn 4
6x + 9y -6x - 10y = 21 - 26
-y = -5
y = 5
Substitute y = 5 in eqn 1
2x + 3(5) = 7
2x + 15 = 7
2x = -8
x = -4
Thus the solution is (x, y) = (-4, 5)
<h3><em><u>
Second system of equation is:</u></em></h3>
8 - y = 3x ------ eqn 1
2y + 3x = 5 ----- eqn 2
We can solve by susbtitution method
From given,
y = 8 - 3x ----- eqn 3
Substitute eqn 3 in eqn 2
2(8 - 3x) + 3x = 5
16 - 6x + 3x = 5
3x = 16 - 5
3x = 11

Substitute the above value of x in eqn 3
y = 8 - 3x

Thus the solution is 
On the added picture you can see that graphs of functions

and

have two points of intersection. The x-coordinates of these points are the solutions of the equation

.
Hence, the approximate solutions are x=-1.9 and x=1.6.
Answer: First option is correct.
Step-by-step explanation:
Enrollment month Actual Predicted Residual
January 500 8 4
February 400 15 -1
March 550 15 -1
April 13 12 -1
May 16 17 -1
June 14 15 -1
Since we know that
Residual value = Actual value - Predicted value
Sum of residuals is given by

since we can see that sum of residual is more than 0.
So, it can't be a good fit .
Hence, No, the equation is not a good fit because the sum of the residuals is a large number.
Therefore, First option is correct.
Answer:
a) 0.954
b) 0.937
c) 0.891
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 6 percent
Standard Deviation, σ = 1.3 percent
We are given that the distribution of particular interest rate is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:
a) P(At least 3.8 percent.)
Calculation the value from standard normal z table, we have,
b) P(At most 8 percent)
Calculating the value from the standard normal table we have,
c) P(Between 3.8 percent and 8 percent. )
