Answer:
The concentration of HCl in the mixture is 1L of 50% HCl
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the percentage of HCl present which refers to the its concentration.
Firstly, the total volume we have is 0.375 + 0.625 = 1 L
we can calculate the percentage as follows;
The percentage of the 25% present is 37.5%
while the percentage of the 75% present is 62.5%
When we say the percentage present, we are referring to the amounts of the total liters which is 1 present.
So the concentration of the final mixture will be;
(37.5% of 25) + (62.5% of 65)
= 9.375% + 40.625%
Adding both gives = 50%
So the concentration we have is 1L of 50% HCl
Mean: ( 9 + 7 + 6.5 + 7.5 + 7 + 8 + 5 + 6 + 7.5 + 8 ) : 10 = 7.15
Variance:
(Sigma)² = ( 1.85² + 0.15² + 0.65² + 0.35² + 0.15² + 0.85² + 2.15² + 1.15² + 0.35² + 0.85² ) : 10 ≈ 1.15
Answer: C ) 1.15
Answer:
The probability that at most 3 attempts are required to produce a craft item with satisfactory quality is 0.9375
Step-by-step explanation:
Let E be a random variable denoting the event that an artist makes a craft item with satisfactory level.
Then the random variable E follows a Geometric distribution.
A Geometric distribution is defined as the number of failures (<em>k</em>) before the first success.
The probability function of Geometric distribution is:
, <em>p</em> = Probability of success and <em>k</em> = 0, 1, 2, 3...
The probability of success is, <em>p</em> = 0.5 and the number of failures is, <em>k</em> = 3.
Compute the probability of at most 3 attempts before the first success is:
![P(X\leq 3) =P(X=3)+P(X = 2)+P(X=1) +P(X = 0)\\=[(1-0.5)^{0}*0.5]+[(1-0.5)^{1}*0.5]+[(1-0.5)^{2}*0.5]+[(1-0.5)^{3}*0.5]\\=0.9375](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%5Cleq%203%29%20%3DP%28X%3D3%29%2BP%28X%20%3D%202%29%2BP%28X%3D1%29%20%2BP%28X%20%3D%200%29%5C%5C%3D%5B%281-0.5%29%5E%7B0%7D%2A0.5%5D%2B%5B%281-0.5%29%5E%7B1%7D%2A0.5%5D%2B%5B%281-0.5%29%5E%7B2%7D%2A0.5%5D%2B%5B%281-0.5%29%5E%7B3%7D%2A0.5%5D%5C%5C%3D0.9375)
Therefore, the probability that at most 3 attempts are required to produce a craft item with satisfactory quality is 0.9375.
Answer:
Option C is right
Step-by-step explanation:
Given are two samples
I group has sample size 90, mean = 9.2 and std dev =0,.37
II group has sample size 70, mean = 7.3 and std dev = 0.58
we find that mean difference i.e. difference between mean hours of sleep between two groups
= 9.2-7.3 = 1.9
Std error for difference = 0.0620
Since sample size is sufficiently large we can use Z critical for 99%
i.e. 2.58
Margin of error =±2.58(0.062)
=0.16
Hence confidence interval 99% for difference in hours of sleep
= (1.9-0.16,1.9+0.16)
=(1.74, 2.06)
Answer: You can use this to help you out:
Determine the term life insurance amount per thousand on a 20-year-old male for a 10-year policy given that the face value of the policy is $65,000 and the annual premium is $291.85.
a.
$0.00449
c.
$0.2227
b.
$4.49
d.
$222.72
First find how many thousands on the amount of the face value
You do that by dividing the amount of the face value by 1000
65,000÷1,000=65
So the term life insurance amount per thousand is
291.85÷65=4.49...answer
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/4241979#readmore