Answer:
a.) The mean of the six layered plywood is 30 mm
The standard deviation is 0.49 mm
b.) That the thickness is less than 28 mm has a probability of 0.000022.
Step-by-step explanation:
There are six layers in a plywood that is considered. It is also given that the layers are independent and normally distributed.
The thickness of the layers of the plywood have a mean,
= 5 mm
and a standard deviation,
= 0.2 mm.
a.) Therefore the mean of the six layered plywood is = 6
= 6 × 5 mmm
= 30 mm
The standard deviation of the six layered plywood =
=
= 0.49 mm
b.) We are given to find that the probability of the plywood is less than 28 mm thick.
P( thickness < 28 mm)
P( Z <
) = P(Z <
) ⇒ P( Z < -4.082) = 0.000022
Answer:
See explanation below.
Step-by-step explanation:
Let's take P as the proportion of new candidates between 30 years and 50 years
A) The null and alternative hypotheses:
H0 : p = 0.5
H1: p < 0.5
b) Type I error, is an error whereby the null hypothesis, H0 is rejected although it is true. Here, the type I error will be to conclude that there was age discrimination in the hiring process, whereas it was fair and random.
ie, H0: p = 0.5, then H0 is rejected.
Answer:
The probability of you winning is 1/3
No, it is not a fair game
Step-by-step explanation:
The first thing we need to have here is the sample space. This refers to the set of all possible results that can occur from the rolling.
Please check attachment for this
Kindly note that the total number of possible outcomes is 36.
And in the attachment, sums which are divisible by 3 are circled.
The number of circles we can count is 12
Thus, the probability of you winning would be number of circles/total number of outcomes = 12/36 = 1/3
Is it a fair game?
No, it is not
It can only be a fair game if the probability of winning equals probability of losing ( which is 18/36 = 1/2 or 0.5)
Answer:
0.54 ounces in each tube
Step-by-step explanation:
Add the amount she used so we can add it in. 1.35+0.27= 1.62. Then divide it by the number of tube and since it was a 3 pack you divide it by 3. 1.62/3=0.54 so there is 0.54 ounces in each tube.
Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 