Answer:
340 miles
Step-by-step explanation:
From definition of speed, it's distance traveled per unit time
Speed=Distance/time
Making distance the subject
Distance=Speed* time
Substituting speed of 85 miles per hour and time of 4 hours
Distance=85*4=340 miles
Therefore, if the train maintains the same speed, the distance between Sue's house and Kentucky is approximately 340 miles
Frankie's yard is a rectangle with the longer side = 32ft and the shorter side = 20ft. You want to find the length of the diagonal going through the rectangle. In essence, you basically have a triangle with two sides, one 32ft, the other 20ft, and you're looking for the hypotenuse.
Let's call a=32, b=20, and you're looking for the hypotenuse c. Use the Pythagorean theorem:

Plug the numbers in to find c, the length of your path! So
Answer:
2.5 hours
Step-by-step explanation:
The product of speed and time is distance. If the distance is the same, then time is inversely proportional to speed. At 60/50 = 6/5 times the speed, the return trip will take 5/6 times the time:
(5/6)(3 hours) = 2.5 hours . . . time for return trip
The slant length of each cable can be calculated using Pythagoras Theorem,
L= √ (8^2+3^2)
= √ (64+9)
= √ (73)
Total length of each cable
T = L + 8/12 + 8/12
= √ (73) + 4/3
Total length of cables required
= 3T
= 3 ( √ 73 + 4/3)
=( 3 √ 73 + 4 ) feet
Answer:
12
Step-by-step explanation:
There are 4 meat options - it is a 3 way topping. 4x3=12