Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
A human blinks 6,250,000 times a year.
A seal blinks 1,010 times a year.
Answer:
40,000
Step by step explanation:
8<u>4</u>2,963
8<u>40,000</u>
<u>40,000</u>
You can buy 7 packs, because if you multiply 11x7 you would get 77. hope that helps