A major retailer has stuff of 6,400 employees for the holidays after the holiday they will decrease their staff bye 30 how many employees will they have after the holidays
1 answer:
Answer:
<h2>4480 employees</h2>
Step-by-step explanation:
Total number of staffs = 6400 employees
If after the holiday they will decrease their staff bye 30%, the amount of staffs decreased = 30% of 6400
= 30/100 * 6400
= 1920employees.
Amount of staffs that they will have after the holiday = Total staffs - decrement
Amount of staffs that they will have after the holiday = 6400 - 1920
= 4480employees
You might be interested in
Answer: A) When GDP falls, unemployment rises.
This situation can be represented by a step function.If Jalyn purchases 60 shirts the total cost will be $600.At these prices it is cheaper to buy 76 shirts than it is to buy 75 shirts.
Answer:
7
3
all real numbers
y>0
Step-by-step explanation:
Just got it right on edge. i got you little bro
Jess guessed correctly because the number of cherries in a bag is 63. 7x9=63 and 6+3= 9. 63 rounded to the nearest 10 is 60.
Answer:
$20= 100% I 20x =500
$5=x I x= 500/20
I x = 2.5
Step-by-step explanation: