Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.
Answer:
PED = 0.67 inelastic demand
you should not lower the price of the book
Explanation:
the midpoint formula for calculating price elasticity of demand = {(Q2 - Q1) / [(Q2 + Q1) / 2]} / {(P2 - P1) / [(P2 + P1) / 2]}
PED = {(50 - 40) / [(50 + 40) / 2]} / {(25 - 35) / [(25 + 35) / 2]} = [10 / (90 / 2)] / [-10 / (60 / 2)] = (10 / 45) / (-10 / 30) = 0.222 / -0.333 = 0.67
the PED = 0.67 which means that the demand is inelastic
if you lower the price of the book, the increase in number of books sold will be proportionally lower than decrease in price, so you will lose money by doing that.
Answer:
Egoism
Explanation:
Jack reason follows the philosophy of egoism where he is always trying to act for his own benefits (commission). Jack acts humbly, and pay attention to his customers because it is in his best interests to make them like him, the cloth(es) and buy his clothing item(s). Jack is actually after his self interest.
Answer:
EPS
Plan I $2.03 per share
Plan II $1.78 per share
Explanation:
Plan I
As this plan is all equity plan, so there is no debt and no interest expense as well.
In the absence of taxes, We will use the EBIT in the calculation of EPS
EPS = Net Earning / Outstanding numbers of shares = $375,000 / 185,000 = $2.03 per share
Plan II
In this levered plan we have debt and equity combination. We also have to deduct the interest expense from EBIT to calculate the net income.
Interest Expense = $2,700,000 x 5% = $135,000
Net Income = EBIT - Interest Expense = $375,000 - $135,000 = $240,000
EPS = Net Income / Outstanding numbers of shares = $240,000 / 135,000 = $1.8 per share