<span>stock sold per share $32.50
Dividend per share $1.25
Return rate is 10.5%
Percentage of Dividend for share is:
32.50* x/100 = 1.25
32.50 x = 1.25*100
x = 125/32.50
thus, x = 3.85
so Dividend percentage is 3.85%
to find Growth rate, we have to reduce the dividend percentage from return rate percentage:
= 10.5 - 3.85
= 6.65
The equilibrium expected growth rate is 6.65%</span>
Answer: Option (A)
Explanation:
Fair values mostly tends to exist for the marketable security but this in terms does not state that this method is applicable. For instance if investor tends to control the entity with the traded equity, therefore the investment is centralized and thereby, fair-value method of accounting is not being used.
Therefore, from the given options we can state that option (A) does not precisely describes the fair value method.
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
Facilitative decision making decison style is the correct answer to the given question.
Explanation:
The facilitative style of action-making represents a collaborative effort between the members and the stakeholders, each giving feedback for mutual the decision taking.
- It is critical that stakeholders provide access to data necessary for decision taking with the help of Facilitative decision style the zach take the decision and solved the given problem .
- The main objective of Facilitative decision-making approach results in better strategies also the better team purchase-in and more efficient and effective team-building are enhanced .