Answer:
D
Explanation:
The scientist identifies the need to make a drug to cure the respiratory illnesses.
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
Solubility is determined by the principle , "like dissolves like" .
i.e. , if a compound is polar then it will dissolve in a polar compound only , and
if a compound is non - polar then it will dissolve in a non - polar compound only .
Hence , from the question ,
Water is a polar molecule , and hence it will dissolve only the polar molecule , i.e. , from the given options the polar molecule is , iii. K₂SO₄
Hexane , is a non - polar molecules , hence it will dissolve only the non polar molecule , i.e. , from the given options the non polar molecule is i. Butane .
Answer:
93.50±5%
Explanation:
Hello,
The average of the results turns out in 93.50% Na2CO3, thus, the range that the true value lies on is:
93.50±5%
For us to have be 95% confident that we've got the correct result.
Best regards.