I think I must first get the marginal cost of the product before i bought if it is worth it to its value, Then i would compute for the marginal benefit to know what would i gain in this product. Lastly I would compare both the marginal cost and marginal percentage if the cost is lower than the benefit then the product is worth it to buy.
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.
<span>The following properties can be classified as those associated with metal elements: having a high density, malleable, and having low melting points.
The following properties can be classified as those associated with non-metal elements: dull and nonreactive to acids.</span>
Answer:
$125,000
Explanation:
Given the following resorted data from the question:
Spot Rate Forward Rate for
March 16, 2020 Delivery
November 16, 2019 $1.250 $ 1.248
December 31, 2019 1.260 1.255
March 16, 2020 1.265 1.265
The applicable rate to use to calculate the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is the spot rate ruling on the date the company made the sale to the customer in Germany, i.e. $1.250 on November 16, 2019.
Therefore, we have:
Sales revenue = €100,000 * $1.250 = $125,000.
Therefore, the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is $125,000.