Answer: $12 million
Explanation:
In 2009, Cali made a revenue of $26 million.
In 2005, Cali made a revenue of $14 million.
= 26 - 14
= $12 million
Cali made $12 million more in 2009 than in 2005.
What’s a EQR? And what grade are you in cuz like idk what that is ;w ; sorry
Answer: 1300
Explanation:
From the equation,
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
where
Px = price of X = 500
Py = price of y = 250
Pw = price of input w = 30
Putting the figures back into the supply equation, we have:
Qxs = 200 + 4Px - 3Py - 5Pw
= 200 + 4(500) - 3(250) - 150
= 200 + 2000 - 750 -150
Qxs = 1300
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502
Answer:
Yield to maturity =11.75%
Explanation:
The yield to maturity to Maturity van be worked out using the formula below:
YM =( C + F-P/n) ÷ ( 1/2× (F+P))
C- annual coupon,
F- face value ,
P- current price,
n- number of years to maturity
YM - Yield to maturity
C- 8%× 1000 = 80, P- 878.31, F- 1000
AYM = 80 + (1000-878.31)/4 ÷ 1/2× (1000+878.31)
= 110.4225 ÷ 939.155
= 11.75%
Yield to maturity =11.75%