Answer: 1,468.5
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to multiply the price of each share of stock ($19.58) by the number of shares of stock bought (75 ).
Mathematically speaking:
Price per share x number of shares = 19.58 x 75 = $1,468.5
His purchase price was 1,468.5
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
The equation is:
P ( t ) = A * (1/2 )^(t/h)
If a sample contains 18% of the original amount of Radon - 222 and h = 3.8:
0.18 * A = A * ( 0.5 )^(t/3.8) / : A ( we will divide both sides of the equation by A )
0.18 = ( 0.5 )^(t/3.8)

t / 3.8 = 2.47 ≈ 2.5
t = 3.8 * 2.5 = 9.5
Answer:
The best estimate for the age of the sample is 9.5 days.
Answer:
a. Yes(n=500>=5, n(1-p)=25>=5)
b. 0.15241
Step-by-step explanation:
a. A normal approximation to the binomial can be used
5 and n(1-p)>=5:
#We calculate our p as follows:
=x/n=470/500=0.94
n=500
n(1-p)=500(1-0.95)=25
Hence, we can use the normal approximation.
b. This is a normal approximation.
-Given that p=0.95(95%)
-We verify if our distribution can be approximated to a normal:

Hence, we can use the normal approximation of the form:

Hence, the probability of the sample proportion is the same as the proportion of the sample found is 0.15241
Let a the price of a basket of oranges be O, that of a basket of apples A, a basket of mangoes M and a basket of peaches P, then
O + A + M + P = 790 . . . (1)
M - 4 = P + 7 = 3O = A/2 . . . (2)
From (2), we have:
M = P + 11
O = (P + 7)/3
A = 2P + 14
Substituting for M, O and A into (1), gives:
(P + 7)/3 + 2P + 14 + P + 11 + P = 790
P + 7 + 6P + 42 + 3P + 33 + 3P = 2370
13P + 82 = 2370
13P = 2288
P = 176
Therefore, the price of a basket of peaches is Rs176.