Answer:
The appropriate solution is "$2.91". A further explanation is given below.
Explanation:
Seems that the given question is incomplete. Below is the attachment of the full problem.
According to the question,
Common dividend,
= 509.83
Shares outstanding,
= 175
Now,
The dividend per share will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
or,
= 
Answer:
50 cartons of eggs
Explanation:
The comparative advantage is a principle in which a country specializes in the production a good in which it has a lower opportunity cost than others.
Bottles of milk cartons of eggs
India 15 50
Indonesia 25 35
In this situation, the opportunity cost for India of producing 1 bottle of milk is producing 3.33 cartons of eggs. The opportunity cost for Indonesia of producing 1 bottle of milk is producing 1.4 cartons of eggs. This means that Indonesia has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing bottles of milk.
In the other part, the opportunity cost for India of producing 1 carton of eggs is producing 0.3 bottles of milk and the opportunity cost for Indonesia of producing 1 carton of eggs is producing 0.71 bottles of milk. This means that India has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing cartons of eggs.
According to this, India would specialize in producing eggs as it has a comparative advantage and the country will produce 50 cartons of eggs.
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.
Earned a degree from a four-year college at least. I HOPE IT HELPS :)
Answer:
4.95%
Explanation:
For computing the yield to maturity when expressed in real terms, first we have to find out the yield to maturity by applying the RATE formula that is shown in the attachment
Given that,
Present value = $989.40
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 7% ÷ 2 = $35
NPER = 10 years × 2 = 20 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this, the yield to maturity is 7.15%
Now in real terms, it would be
= 7.15% - 2.2%
= 4.95%