Answer:
145.83 kilómetros.
Step-by-step explanation:
Si un conductor llena su tanque con $600 y recorre 250 kilómetros, para determinar cuántos kilómetros podrá recorrer con $350 de combustible se debe realizar el siguiente cálculo:
600 = 250
350 = X
350 x 250 / 600 = X
87,500 / 600 = X
145.83 = X
Así, con $350 de combustible se podrán recorrer 145.83 kilómetros.
Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
Answer:
20 balls are white
Step-by-step explanation:
5/7* 28
Answer:
It will take Ellie 64 minutes to put as many boxes as possible.
Step-by-step explanation:
Let us work with meters.
The dimensions of Ellie's boxes in meters are: 0.45m by 0.40m by 0.35 ( <em>to convert from centimeters to meters we just divide by 100, because 1m =100cm).</em> therefore the volume of each box is:
<em>
</em>
Now the dimensions of the empty van are 3.6m by 1.6m by 2.1 m, therefore its volume
is:

So the amount of boxes that Ellie can put in the van is equal to the volume of the van
divided by the volume
of each box:

So 192 boxes can be put into the van.
Now Ellie can put 3 boxes in the van in 1 minute, therefore the amount of time it will take her to put 192 boxes into the van will be:

So it takes Ellie 64 minutes to put as many boxes into the van as she can.
Maria combined all of the factors, which were not all like terms. She should’ve did -4n+9n and 3-4 to get 5n-1