answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bekas [8.4K]
1 year ago
13

3 kg of rump steak costs £42 Adel buys 4 kg of rump steak Work out how much Adel Pays

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]1 year ago
5 0

Answer:

£56

Step-by-step explanation:

you first have to find out how much one kg is so you do 42/3=14

then times is by 4, 14x4=56

You might be interested in
Given triangle GHJ, the measure of angle G equals 110°, the measure of angle J equals 40°, and the measure of angle H equals 30°
stiv31 [10]

Answer:

Since angle G is the largest angle, the opposite side, JH, is the longest. The order of the side lengths from longest to shortest is JH, HG, GJ

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sommer bought a baseball card for x dollars. Later, she sold it for 1.4x dollars. Which is another way to describe the change in
svp [43]
Answer is D. 40% increase.
4 0
1 year ago
A random sample of 65 high school seniors was selected from all high school seniors at a certain high school. The following scat
Over [174]

Step-by-step explanation:

The line of best fit is y = 2.599x + 105.08.  At x = 20, the estimated height is y = 157.06.  The actual height is 160 cm, so the residual is:

160 cm − 157.06 cm = 2.94 cm

3 0
1 year ago
Jayce’s insurance company pays for 90% of the cost of an ambulance ride, after he pays a $250 deductible. The ambulance ride cos
ratelena [41]
To answer this question you would subtract the $250 deductible from $1400. The answer would be $1150 remaining After the deductible. You would then pay 10% of this $1150 for your cost. 0.10 times $1150 =$115. Add the $115 to the $250 deductible and your total cost would be $365.
8 0
2 years ago
Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of g
pentagon [3]

Answer: Store B

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an expression for the calculation double 2 then add 5
    13·2 answers
  • Based on the information below, choose the correct answer.
    8·2 answers
  • Caleb solved this equation and recorded his work. 7.4x + 4.1(2x − 4) = −2.3(x − 6) − 21.6 1. 7.4x + 8.2x − 16.4 = −2.3x + 13.8 −
    14·2 answers
  • The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of 8, what is the slope of the red line?
    9·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    6·1 answer
  • Chris and Ben walked home from school. The distance Chris walked,in miles, is represented by point C on the number line. Ben wal
    9·1 answer
  • Two families went to Rollercoaster World. The Brown family paid 170 for 3 children and 2 adults. The Peckham family paid 360 for
    8·1 answer
  • Two submersibles, one red and one blue, started rising toward the surface at the same time. They each rose at a constant speed.
    14·1 answer
  • A dive ring on the bottom of the pool is 10 feet below the surface of the water. Sabine dives down and brings the ring back to t
    7·1 answer
  • the amount of gasoline at a gas station changes from 58,432.4 gallon to 56,475.2 gallon from 2:00 pm to 4:00 pm. what rational n
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!