answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tekilochka [14]
1 year ago
14

A​ thirty-five ounce bottle of Pedialyte contains​ 2,500 mg of dextrose. If a child drinks 7 ounces straight from the​ bottle, h

ow many mg of dextrose will he​ consume?
Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]1 year ago
6 0

Answer:

500 mg

Step-by-step explanation:

amount of dextrose in  35 ounce Pedialyte = 2500 mg

dividing LHS and RHS by 35

amount of dextrose in  35/35 ounce Pedialyte = 2500 /35 mg = 500/7 mg

Thus,

amount of dextrose in  1 ounce Pedialyte = 500 /7 mg

since we have to find amount of dextrose in  7 ounce Pedialyte

we multiply LHS and RHS by 7

Thus,

amount of dextrose in  1 *7 ounce Pedialyte = 500 /7 * 7 mg = 500 mg

amount of dextrose in  7 ounce Pedialyte = 500 mg

Thus, As child consumed 7 ounces of Pedialyte, He consumed 500 mg of dextrose.

You might be interested in
Clay and Clod thought of the same number. Clay divided the number by 7 to that number and added 14 to the result. He got 23. Clo
Nesterboy [21]
Clod would get 11, because the number they both thought of was 63

5 0
1 year ago
Sheri’s cab fare was $32, with a 20% gratuity and no taxes. Sheri wrote a check to the cab driver for $40.
stira [4]

Yes, $40 is a reasonable amount to pay for the cab fare.

<em><u>Explanation</u></em>

Sheri’s cab fare was $32 and the percentage of gratuity is 20%

So, the amount of gratuity will be: \$32* 20\% = \$32*0.20= \$6.40

Thus, <u>the fare of the cab including the gratuity</u> will be:  \$32+\$6.40 = \$38.40

As Sheri wrote a check to the cab driver for $40 , it means she paying ($40 - $38.40) or <u>$1.60 more to the cab driver</u>. So, the $40 check is a reasonable amount to pay for the cab fare.

5 0
2 years ago
Read 3 more answers
Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?
nadya68 [22]

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Dennis travels 27.2 miles to work each day.
galina1969 [7]

Answer:

g5v869v96r9v

rc55vdr66ves5c5sxStep-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Jaime make $8.20 on hour in his part-time job. He made $53.30 last week. How many hours did he work.
andrew11 [14]

Answer:

he worked for 6 hours and 30 min

Step-by-step explanation:

what you do is take 53.30 and divide it by 8.20

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Anyone know the answer??
    11·1 answer
  • A lock has 5 buttons. The lock is opened by pushing two buttons simultaneously and then by pushing one button alone. How many co
    13·1 answer
  • Which shows one way to determine the factors of 12x3 – 2x2 + 18x – 3 by grouping?
    9·2 answers
  • How did superman's girlfriend do in math class answers punchline algebra book?
    15·1 answer
  • Kay buys 12 pounds of apples. Each pound costs $3.if she gives the cashier two $20 bills, how much change should she receive.
    7·1 answer
  • What is the value of x in equation 3/2(4x-1)-3x=5/4-(x+2)
    15·1 answer
  • The price of a share of one stock fell from $8.75 to $8.54. Find the percent decrease. Round your answer to the nearest tenth of
    7·2 answers
  • Classify the number 85 in as many groups on the Venn diagram as possible. A) rational B) irrational C) rational, integer D) rati
    10·1 answer
  • A sumo wrestling ring is circular and has a circumference of 4.6\pi \text{ meters}4.6π meters4, point, 6, pi, start text, space,
    7·1 answer
  • Jack's father drives to work in 30 minutes when driving at his usual speed. When traffic is bad, he drives 30 miles per hour slo
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!