25 is the answer..............
Answer: $1411.50
Step-by-step explanation:
Since the sale price is $35 each and there are 30 units, the cost will be:
= $35 × 30
= $1050
We then add the sales tax on the product which is 8%. This will be:
= $1050 + (8% × $1050)
= $1050 + (0.08 × $1050)
= $1050 + $84
= $1134
We then add Shipping price which is $15. This will be:
= $1134 + $15
= $1149
We then add the 25% rush charge on the sales price. This will be:
= $1050 × 25%
= $1050 × 0.25
= $262.50
To get total cost, this will be:
= $1149 + $262.50
= $1411.50
Answer:
(a) and (e) are not valid.
Step-by-step explanation:
a) The number of traials is not fixed. In fact, the random variable counts the total number of trials.
b) This is true, the result of each trial is independent of the others.
c) This is also true. The outcomes are failure and success.
d) This is true as well, all trials are identically distributed.
e) Since (a) is not valid, this cant be true.
Answer:
D. -6m²n² + 10m²n + 8mn² - 10mn
Step-by-step explanation:
(-7mn + 8mn² - 8m²n²) + (10m²n + 2m²n² - 3mn)
Apply the distributive property to remove the parentheses
-7mn + 8mn² - 8m²n² + 10m²n + 2m²n² - 3mn
Combine like terms together and arrange in standard form
-7mn + 8mn² - 8m²n² + 10m²n + 2m²n² - 3mn
-8m²n² + 2m²n² + 10m²n + 8mn² - 7mn - 3mn
-6m²n² + 10m²n + 8mn² - 10mn
Answer:
i think you can divide 2,000 and 30 it might get you the answers if not try these adding multiplucation or subtraction.