21.6 ÷ 0.4 = 54 times for green
21.6 ÷ 0.6 = 36 times for purple
Together, 90 beads. Separately, 54 green and 36 purple.
A positive correlation means sales are rising because of advertising
the steeper the chart the more money is being made, so the owner would be happier with a steeper slope
Answer: 50
Explanation:
Since 5% of the values are missing, the expected number of records to be removed is interpreted as the expected value of the records to be removed whose probability of having missing values is 0.05.
Hence, the number of records that are expected to be removed is given by
Expected Value = (number of records)(probability of having a missing value)
= (1000)(0.05)
Expected Value = 50
<span>0.5 = 2
0.75 = 2
1.0 = 3
1.25 = 4
1.5 = 5
2.0 = 2
2.25= 1
2.5 = 1
You should always count the numbers you used to make sure the total matched the total number of data. In this case, there are 20 numbers, and the total is also 20.</span>
Answer:
option b) 0.079
Step-by-step explanation:
The explanation for this question is given in the attachment below.