Answer: a) 146 units used b) the cost of the number of units used is 3136 p.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
First 100 units = 24 p per unit
Remaining units = 16 p per unit
New reading = 7143 units
Old reading = 6997 units
Difference between the readings would be

So, there are 146 units used.
(B) Calculate the cost of the number of units used
There are 146 units
For the first 100 units = 24 p per unit
For the remaining i.e. 146-1400 = 46 units , cost = 16 p per unit
Total cost of the number of units used is given by

Hence, a) 146 units used b) the cost of the number of units used is 3136 p.
So sal stretched for about 5 min. each day in 5 days and he jogged for about 43 min ..how??
I divided 215 to 5 and I got 43 min. and how did I get 215 well 240 minus 25 min is 215
and elena she stretches for 75 min in the whole 5 days total and 300 minus 75 is 225. then 225 divided by 15 is 15
Sam jogged for 43 min a day and elena jogged for 15 min a day
I hope this helps :)
Value of x is: 
Option B is correct option.
Step-by-step explanation:
We need to solve the equation
and find value of x.
Using quadratic formula:

Putting values of a, b and c and finding the value of x
a=1, b=-12 and c=59

So, value of x is: 
Option B is correct option.
Answer: H is the correct answer
Step-by-step explanation:
First, Kendra deposited $78 into her savings. Then, she added $50 more which is 128. She withdraw $27 and was left with $101
Humor - .52
nonfiction - .32
.2 more prefer humor over nonfiction