Speed = distance / time
3 hours 45 minutes = 3.75 hours
80 = distance / 3.75
distance = 80 * 3.75 = 300 kms Answer
For this case, the first thing we are going to do is write the generic equation of motion for the vertical axis.
We have then:

Where,
- <em>g: acceleration of gravity
</em>
- <em>vo: initial speed
</em>
- <em>h0: initial height
</em>
For the first body:

For the second body:

By the time both bodies have the same height we have:


Rewriting we have:



Clearing time:

Answer:
it takes 18.31s for the two window washers to reach the same height
Answer:
Intercepts at (-1, 0) and (0, 1).
Step-by-step explanation:
The double intercept form for the equation of a line is
ax + by = 1
-1 = -y + x
<em> y = 0
</em>
<em> </em>x = -1 Multiply each side by -1
-x = 1
The <em>x-intercept</em> is at (-1, 0).
=====
<em> x = 0
</em>
-1 = -y Multiply each side by -1
y = 1
The <em>y-intercept</em> is at (0, 1).
=====
The graph (see below) is a straight line passing through the points (-1, 0) and (0, 1).
4 pounds = $1.96
1.96 / 4 = $0.49
Answer:
Correct option A
Step-by-step explanation:
Average rate = 260/4 = 65 mph
It increases by 12mph
So 65+12 = 77 mph
Correct option A