Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:

Step-by-step explanation:
For this case we have a sample size of n = 250 units and in this sample they found that 24 units failed one or more of the tests.
We are interested in the proportion of units that fail to meet the company's specifications, and we can estimate this with:

The margin of error is the range of values below and above the sample statistic in a confidence interval.
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The confidence interval for a proportion is given by this formula
For the 98% confidence interval the value of
and
, with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
And the margin of error would be:

Jenna's age Jessica's age
today x x + 5
in 5 years x+5
5 years ago x + 5 - 5
Equality x + 5 = x + 5 - 5
=> x + 5 = x
The equation is x + 5 = x
That equation has not any solution, because it reduces to 5 = 0, which is an absurd.
So, the conclusion is that information given by Jenna is wrong.
It is logical: if the difference of the ages is 5, in five years Jenna will have 10 years more than what her sister had 5 years ago, no 5 as she told Jessica.
400+200 or add 368+231= 599 and you round your answer, woulb be 600
The given system of equations is:
y = 4x − 3 ...(1)
2x + 7y = 41 ...(2)
Notice that the first equation is a solved equation for y. So, we can simply substitute 4x-3 for y in equation (2) to solve. This method is also knwon as substitution method by which we can plug in one equation into other equation.
So, if we will substitute y=4x-3 in equation (2) then we will get,
2x+7(4x-3)=41
Hence, third choice 2x + 7(4x − 3) = 41 is the correct answer.