Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
The area of the bulletin board is 30 square foot.
Step-by-step explanation:
A bulletin board can be covered completely by 30 square pieces of paper without any gaps or overlaps.
If each piece of paper has side length of 1 foot so the area of each paper is 1 ft x 1 ft = 1 square foot.
There are 30 pieces of paper needed to completely cover the bulletin board, so 30 pcs of paper with an area of 1 square foot is equal to 30 square feet. The area of the bulletin board is 30 square foot.
Hello, there!
5/4 = 1.25
So, we know that the answer is not A or B.
1.25 = 125%
Now, we know that the answer is not D ether.
So, the answer must be C.
I hope I helped!
Let me know if you need anything else!
~ Zoe
The answer is c 20 percent because if divide 75 and 15 u get 5 so thats 20 percent.