Answer:
about 151 feet
Step-by-step explanation:
The height of the ball at a time of 3.1 seconds is given by Charlize's equation as ...
h(3.1) = -16(3.1)^2 +3 = -150.76 . . . feet
The well is about 151 feet deep.
_____
<em>Comment on this measurement</em>
The speed of sound is sufficiently slow that it will make a difference in the time Charlize records. She would get a more accurate measurement if she were able to <em>see</em> the ball hit bottom.
I assume you mean -x^3 + 4x + 3
so what you need is 4x + 3 > x^3
the only whole number it could be is 2 because 2x2x2 +3 > 2x2x2
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
V=40L
.005*40=.2
40-.2 * 7 = 38.6 L after 1 week
Answer:
.
Step-by-step explanation:
We have been given a system of equations. We are asked to solve the given system.


From equation (2), we will get:

Upon substituting this value in equation (1), we will get:

Upon multiply by 3 on both side, we will get:








Upon substituting this in equation (2), we will get:



Therefore, the solution for our given system of equations is
.