Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g
<u>Answer:</u>
<em>The specific heat capacity for gold in 105 joules which are required to heat 30.0 grams of gold is 0.129 J/(g℃)</em>
<u>Explanation:</u>
We make use of the formula

where
∆T = final T - initial T
= 54.9℃ - 27.7℃ = 27.2℃
Q is the heat energy in Joules = 105J
c is the specific heat capacity = ?
m is the mass of Gold = 30.0g

Rearranging the formula


So,
c = 0.129 J/(g℃)
(Answer)
Answer: 3 <span>moles of water would be produced in present case.
</span>
Reason:
Reaction involved in present case is:
<span> C5H12 + 8O2 </span>→<span> 5CO2 + 6H2O
In above reaction, 1 mole of C5H12 reacts with 8 moles of oxygen to give 6 moles of water.
Thus, 4 moles of oxygen will react with 0.5 mole of C5H12, to generate 3 moles of H2O.</span>
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin