The percentage that the store has taken off would be 30%.
Suppose the spinner lands on <em>a</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>a</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>b</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>b</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>c</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>c</em> the second time.
We've covered all possibilities for the first spin, and they're all equal, so their average is 1/3.
The probability that it'll land on the same letter twice is 33.3%.
At the time of her grandson's birth, a grandmother deposits $12,000.00 in an account that pays 2% compound monthly. What will be that value of the account at the child's twenty-first birthday, assuming that no other deposits or withdrawls are made during the period.
---
A(t) = P(1+(r/n))^(nt)
---
A(21) = 12000(1+(0.02/12))^(12*21)
---
A(21) = 12000(1.5214)
---
A(21) = #18,257.15
Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
Answer:
If she walks 5 blocks and it takes 10 minutes each block takes 2 minutes to walk.
10
— = 2 So 2 minutes per block
5