Answer:
The answer is: D) $32,835
Explanation:
The easiest way to calculate the present value of an investment is to use an excel spreadsheet and the present value function =NPV(discount rate, series of cash flow). The first nine cash flows equal 12,000 and the tenth cash flow equals 17,000.
After you calculate the present value in excel, you must subtract the investment amount to determine the net present value.
NPV = $82,837 - $50,000 = $32,837 (the answer varies by $2 probably because of rounding percentages)
Answer:
C
Explanation:
Countries rely on each other for cheaper products
Prior to the studies of Hawthorne, it has been studied that
the managers had pay little attention of the role in human behavior when it
comes to making decisions because they are likely focus more about their line
of work and the progress rather than having to use their own behavior as a
human and whether which are acceptable and not.
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
$427,011.92
Explanation:
We use the present value formula i.e to be shown in the attached spreadsheet
Given that,
Future value = $0
Rate of interest = 7.5%
NPER = 15 years
PMT = $45,000
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
And, in type we write the 1 instead of 0
So, after solving this, the present value is $427,011.92