<span>A = 2 * (0.5ab) + b (10 - a) = ab + 10b - ab = 10b
10b = 30√2; b = 3√2
sin α = 3√2 / 6; α = 45 degrees
Small angle: 45°; Large angle: 135°</span><span>
</span>
Answer:
β = (-0.19 dB).
Step-by-step explanation:
The formula which is used to calculate the decibel level of a sound is given by :

I is intensity of the sound of a ticking clock
watts per square meter
Since, 
The intensity of a monster truck is converted into per square meter as follows:

So, Decibal level is :

So, the decibel level of the sound of a ticking clock is (-0.19 dB).
Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
35% chance because the company made 150 bags