Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s
Answer:
3.1 m/s²
Explanation:
Given:
Mass of the balloon (m) = 11.4 g = 0.0114 kg ( 1 kg = 1000 g)
Force acting on the balloon (F) = 0.035 N
Acceleration with which the balloon must be hit (a) = ?
Now, we know that, from Newton's second law, net force acting on an object is equal to the product of its mass and acceleration.
Therefore, framing in equation form, we have:

Rewriting in terms of acceleration 'a', we get:

Now, substitute the given values and solve for 'a'. This gives,

Therefore, the acceleration of the water balloon to reach the target must be equal to 3.1 m/s².