Answer:
V1 = 20.3L
Explanation:
P2 = 811.4Pa
V2 = 25.6L
P1 = 1023.6Pa
V1 = ?
To solve this question, we'll have to use Boyle's law which states that the volume of a fixed mass of gas is inversely proportional to its pressure provided that temperature remains constant.
Mathematically,
V = k / P, k = PV
P1 × V1 = P2 × V2 = P3 ×V3 =......=Pn × Vn
P1 × V1 = P2 × V2
Solve for V1
V1 = (P2 × V2) / P1
V1 = (811.4 × 25.6) / 1023.6Pa
V1 = 20771.84 / 1023.6
V1 = 20.29 = 20.3L
The initial volume was 20.3L
Answer:
C)We cannot be sure unless we find out its boiling point.
Explanation:
It is necessary to clearly explain here that simply observing two compounds of the same homologous series irrespective of how close they may be in the series will not give us the faintest idea regarding which one will be a liquid, solid or gas at room temperature.
However, to determine whether an unknown substance will be a liquid at room temperature, then its important to measure its boiling point. If the boiling point is above room temperature, and the melting point is below room temperature, the compound is a liquid. If the boiling point of the unknown substance is below room temperature, it is a gas.
It is now safe to conclude that cannot decide on the state of matter in which a compound exists unless we know something about its boiling point, not merely looking closely at the properties of its neighbouring compounds in the same homologous series
Answer:
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is-272.25°C
Explanation:
Conductor are those hard substances which allows path of electric current through them. And super conductors are those hard substances which have resistance against the flow of electric current through them.
As given, molybdenum becomes superconducting at temperatures below 0.90 K.
Temperature in Kelvins can be converted in °C by relation:
T(°C)=273.15-T(K)
Molybdenum becomes superconducting in degrees Celsius.
T(°C)=273.15-0.90= -272.25 °C
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is -272.25 °C
Sorenson
Explanation:
The values used in the scale of pH and pOH are derived from a system designed by Sorenson. Søren Peter Lauritz Sørensen, a Danish chemist introduced the system of pH and pOH for describing the alkalinity and acidity of substances.
- The pH and pOH scale is logarithmic scale that ranks the acidity and bascity of compounds.
- pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen/hydroxonium ions in solution i.e
pH = -log₁₀{H⁺]
- pOH is the negative log of the concentration of the hydroxyl ions in a solution i.e
pOH = -log₁₀{OH⁻]
Learn more:
calculating pH: brainly.com/question/12985875
pH scale: brainly.com/question/11063271
#learnwithBrainly
Answer:
The only statement about monosaccharide structure which is true is b. (Monosaccharides can be classified according to the spatial arrangement of their atoms)
Explanation:
Monosaccharides are simple sugars that are classified according to the amount of carbon atoms and based on these numbers, we can call them trioses, pentoses and hexoses. They are molecules with aldehyde (aldose) or centone (ketose) groups that have more than one alcohol function, but which do not differ in their position (OH). They do not contain N, since their general formula is Cx (H2O) x. A 6-carbon monosaccharide is called hexose, since the pentose only has 5