Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer:
3
Explanation:
A cyclic event is one that happens repeatedly.
The appearance of Hailey's Comet is a cyclic event because it has happened in various occasions in the past on a regular schedule as predicted. We have every reason to believe that the appearance of Hailey's Comet every 75 years will continue to be happen until the comet ceases to exist.
22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
Answer:
1.The diagram is attached
2.sodium alginate is a polymer which can be extracted from brown seaweed and is used for defloculating, gelling and thickening
Used also in dermatological preparation
Used in adhensive paste