Speed of student A is 180 ft/min
Speed of student B is 120 ft/min
Relative speed=(120+180)=300 ft/min
Distance between them is 2420 ft
Time taken for them to meet will be:
time=distance/speed
=(2420-20)/300
=8 min
Answer:
$45.12
Step-by-step explanation:
($0.47 /stamp)×(8 stamps/mo)×(12 mo/yr) = $45.12 /yr
You will save $45.12 per year on stamps.
The answer would be one because .9998 would round the 9 to a 10 which would round the second 9 and then the third nine to make 1
(24, 12) and (36, 0). The least amount of flowering plants occurs when x=2y, and the largest amount occurs when y=0. These two points satisfy both conditions and both sum to 36.