Let x <u>represent</u> the <u>number of cups</u> of Superfiber Will ate this week and let y represent the number cups of Fiber Oats he ate this week.
1. If in Superfiber cereal, there are 5 grams of fiber in one cup, then in x cups there are
grams of fiber.
2. If in Fiber Oats cereal, there are 4 grams of fiber in one cup, then in y cups there are
grams of fiber.
3. The total amount of fiber Will ate is
grams.
4. This week Will ate at least 30 grams of fiber. Then

Answer: correct choice is A.
Answer:Perry and Lorna take the maximum time and Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Explanation: Since, according to the question- Perry takes time when he works alone = 3 hours
Similarly, Maria takes = 2 hours, While Lorna takes= 2 hours 30 minutes or 2.5 hours.
since, there are three people thus their are three possibility to choose any two of them.
1- when Perry and Maria work together then time taken by them is
=
= 6/5= 1 hour 12 minutes.
2- when Maria and Lorna work together then time taken by them is
= 10/9= 1 hours 1/9 minutes ≈ 1 hours 7 min
3- when Perry and Lorna work together then time taken=
= 15/11= 1 hour 4/11 minutes≈ 1 hours 21 minutes
From the above explanation, it has been proved that when we talk about 2 members team then Perry and Lorna take the maximum time. While Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Felecia's husband will catch up to her 1 hour 30 minutes after leaving.
Step-by-step explanation:
Step 1; Felecia is traveling at 45 mph, her husband starts 20 minutes after her but travels at a speed of 55 mph. So first we need to calculate how much of a head start Felecia got.
Head start =
× 45 miles an hour = 15 miles.
So Felecia got a head start of 15 miles.
Step 2; Since Felecia and her husband are traveling at different rates, we can determine how much distance there is between them. Since Felecia is traveling at 45 mph and her husband is traveling at 55 mph, their gap in between is closing at a rate of 55 - 45 = 10 miles every hour. So for every hour, the gap between them is closing by 10 miles.
Total gap initially = 15 miles.
The rate at which gap is being closed = 10 miles an hour.
Time to close the gap = 15 / 10 = 1.5 hours.
Answer:
0.8759 is the probability that no less than 4 of the entry forms will include an order.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat subscription order with an entry form as a success.
P(subscription order with an entry form) = 0.4
Then the number subscription order with an entry form follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 14
We have to evaluate:
0.8759 is the probability that no less than 4 of the entry forms will include an order.
Answer:
Ox>5
x is less than 5
means nothing more than 5 but anything less than 5