Answer:
0.8941
Step-by-step explanation:
sin D = opp / hyp = 6 m / 6.71 m = 0.8941
Answer:
Given:
Body mass index values:
17.7
29.4
19.2
27.5
33.5
25.6
22.1
44.9
26.5
18.3
22.4
32.4
24.9
28.6
37.7
26.1
21.8
21.2
30.7
21.4
Constructing a frequency distribution beginning with a lower class limit of 15.0 and use a class width of 6.0.
we have:
Body Mass Index____ Frequency
15.0 - 20.9__________3( values of 17.7, 18.3, & 19.2 are within this range)
21.0 to 26.9__________8 values are within this range)
27.0 - 32.9____________ 5 values
33.0 - 38.9____________ 2 values
39.0 - 44.9 _____________2 values
The frequency distribution is not a normal distribution. Here, although the frequencies start from the lowest, increases afterwards and then a decrease is recorded again, it is not normally distributed because it is not symmetric.
Answer:
Sort a list of the students into a random order, then ask the first 353535 students on the list.
Step-by-step explanation:
<span>Residual value is the difference between the observed value of the dependent variable (y) and the predicted value (ŷ) in a data set.
i.e. Residual value = given value - predicted value
From the table, the residual value corresponding to a has 4.1 as the given value and 4.5 as the predicted value.
Therefore, a = 4.1 - 4.5 = -0.4
Similarly, </span><span>the residual value corresponding to b has 7.2 as the given value and 7.05 as the predicted value.
Therefore, b = 7.2 - 7.05 = 0.15
</span>
Therefore, a = -0.4 and b = 0.15