Answer:
The flowrate of water is 0.03556kg/s
Explanation:
Exhaust gases inlet temperature T1=4000C
Water inlet temperature T3=150C Exit Pressure of water as saturated vapor P4=2MPa
Mass flow rate of exhaust gases Heat lost to the surroundings Qgases=32kg/min
Mass flow rate of exhaust gases is 15 times that of the water
Heat exchangers typically involve no work interactions (w = 0) and negligible...
Answer:
The solution for the given problem is done below.
Explanation:
M1 = 2.0
= 0.3636
= 0.5289
= 0.7934
Isentropic Flow Chart: M1 = 2.0 ,
= 1.8
T1 =
(1.8)(288K) = 653.4 K.
In order to choke the flow at the exit (M2=1), the above T0* must be stagnation temperature at the exit.
At the inlet,
T02=
= (1.8)(288K) = 518.4 K.
Q= Cp(T02-T01) =
= 135.7*
J/Kg.
Answer:
11 hours approximately
Explanation:
We are to calculate mean cell residence time mcrt
= Mass of solid in reactor/mass of solid wasted in a day
Q = Qe + We
Q = 2.5
Qw = 0.5
Qe = 2.5 - 0.5
= 2 MGD
10⁶/svi
= 10⁶/125
= 8000
X = 3500
Xe = 20mg/
1MGD = 0.1337million
Mcrt = 75000x3500/[0.5*8000*10⁶+2*20*10⁶] x 0.1337
= 262500000/[4000000000+40000000} x 0.1337
= 262500000/574800000
= 0.45668 days
= 0.45668 x 24 hours
= 10.9603 hours
Approximately 11 hours
The smallest allowable depth is
for the milled portion of bar.
<u>Explanation:</u>
Given,
Magnitude of force,


Allowable stress,
cross sectional area of bar,


e - eccentricity

The internal forces in the cross section are equivalent to a centric force P and a bending couple M.



Allowable stress


Moment of Inertia,









By substituting values we get,


On solving above equation we get,
