Answer:
concentration of Mg ion = 0.0122 g/L
Explanation:
Given data;
initial concentration of Magnesium in water is 40 mg/l
concentration of 
we have dissociation reaction Magnesium dioxide

from above reaction we can conclude
concentration of 
Mass of magnesium ion is calculated as = Mg mole * molar mass of magnesium
concentration of Mg ion = 0.0005*24.305 g/mol = 0.0122 g/L
Answer:The most common injuries were sprains/strains (39% of the total), lacerations (22%), and contusions (15%). Forty-nine percent of the injuries resulted in one or more lost or restricted workdays; 25% resulted in 7 or more lost or restricted workdays.
Explanation:
The most common injuries were sprains/strains (39% of the total), lacerations (22%), and contusions (15%). Forty-nine percent of the injuries resulted in one or more lost or restricted workdays; 25% resulted in 7 or more lost or restricted workdays.
Answer:
import java.util.Scanner;
public class FindMatchValue {
public static void main (String [] args) {
Scanner scnr = new Scanner(System.in);
final int NUM_VALS = 4;
int[] userValues = new int[NUM_VALS];
int i;
int matchValue;
int numMatches = -99; // Assign numMatches with 0 before your for loop
matchValue = scnr.nextInt();
for (i = 0; i < userValues.length; ++i) {
userValues[i] = scnr.nextInt();
}
/* Your solution goes here */
numMatches = 0;
for (i = 0; i < userValues.length; ++i) {
if(userValues[i] == matchValue) {
numMatches++;
}
}
System.out.println("matchValue: " + matchValue + ", numMatches: " + numMatches);
}
}