Answer:
Confidence level = 59.46%
Step-by-step explanation:
Given that:
An economist reports that 576 out of a sample of 1,200 middle-income American households participate in the stock market.
sample mean = 576
sample size = 1200
The sample proportion
= x/n
The sample proportion
= 576/1200 = 0.48
A confidence interval of [0.468, 0.492] was calculated. What confidence level was used in this calculation?
The confidence interval level can be determined by using the formula:

If the calculated confidence interval was [0.468, 0.492]
Then,
- M.E = 0.468
0.48 -M.E = 0.468
0.48 - 0.468 = M.E
0.012 = M.E
M.E = 0.012
NOW;







From the standard normal tables,
the p - value at
= 0.7973
Since the test is two tailed





the level of significance = 0.4054
Confidence level = 1 - level of significance
Confidence level = 1 - 0.4054
Confidence level = 0.5946
Confidence level = 59.46%