Answer:
(a) $15
(b) $35
(c) 4
(d) $80
Explanation:
Given that,
Initial deposit = $20 bill
Required reserve ratio = 25%
(a) Money lend out by bank is as follows:
= Amount of deposit - Reserve requirement
= $20 - ($20 × 0.25)
= $20 - $5
= $15
(b) Money in the economy changed:
= Initial deposit + Amount of money lend out by bank
= $20 + $15
= $35
(c) Money multiplier:
= 1/ Required reserve ratio
= 1/ 0.25
= 4
(d) Money will eventually be created by the banking system:
= Change in deposits × Money multiplier
= $20 × 4
= $80
Answer:
Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: (A) $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
Explanation:
From the provided data;
KKM's net ordinary income = $180,000 ($280,000 ordinary income - $80,000 of office expenses - $20,000 payment to Kaylyn).
Since the cash distributions to Kaylyn and Megan are not deductible.
Kristie's share of this income is equal to
30% of KKM's net ordinary income
= 30% 0f $180,000
= $54,000.
In addition, Kristie reports 30% of partnership charitable contribution
= 30% of $30,000
= $9,000 of her share of the partnership's charitable contribution.
Therefore, Kristie reports the following income from KKM during the current tax year: $54,000 ordinary income; $9,000 charitable contribution.
Answer:
c. Brand competitor
Explanation:
Brand competitor -
It refers to the fued or competitive situation between any two companies or organization , producing similar types of goods and services , is referred to as brand competition.
Since , both the companies are always targeting each other .
Both the companies tries to adapt new and innovative method for their goods and services , in order to have better hand on the product .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is c. Brand competitor .
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
Considering the given situation, I am being a shop keeper and you are being a customer.
Most likely to do:
- Customers are king. So I don't want to tell any customer "no". So I would support him by saying "Currently the stock has moved, we expect the order to be placed today and will assure to give him tomorrow".
- So the customer will get hope and would continue to bring business. Building rapport and keeping contacts with customer is the most important.
Least likely to do:
- Just say to the customer that the stock is not available.