answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
user100 [1]
2 years ago
11

Tickets to a movie cost $5 for adults and $3 for students. A group of friends purchased 18 tickets for $82.00. How many adults t

icket did they buy?
Mathematics
1 answer:
TEA [102]2 years ago
7 0

Answer:

They purchased 14 adult tickets and 4 kids tickets.

Step-by-step explanation:

14 x 5 = 70

3x4=12

and then add 70 plus 12 to get 82 dollars.

You might be interested in
Boden is making a prize wheel for the school fair. The ratio of winning spaces to losing spaces is shown in the diagram. The tab
IceJOKER [234]

The correct answers are Losing 12; Winning 15

Explanation:

The ratio of winning to losing is 5: 6 or 5/6. This means for every 5 winning spaces in the wheel there are 6 losing spaces. This ration should be used to complete the values of the table.

1. The first row shows there are 10 winning and you need to calculate the number of losing spaces. The process is shown below.

\frac{5}{6} = \frac{10}{x} - Express the ratios using fractions; use x to show the missing value

5x = 60 - Cross multiply to find the value of x

x = 60 / 5 - Solve the equation to find x

x = 12 - The number of losing is 12 if there are 10 winning spaces

2. The second row shows there are 18 losing spaces, and you need to calculate the number of winning spaces. Repeat the process.

\frac{5}{6} = \frac{x}{18}

6x = 90

x = 90 / 6

x =15 - The number of winning spaces is 15 if there are 18 losing spaces

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The widths (in meters) of a kidney-shaped swimming pool were measured at 3-meter intervals as indicated in the figure. Use the M
forsale [732]
We can used the Simpson's Rule says to approximate the area under a given curve using the following formula: 

<span>(Δx/3)[f(x0) + 4f(x1) + 2f(x2) + 4f(x3) + ... + 2f(xn-2) + 4f(xn-1) + f(xn)] </span>

<span>The pool is divided into 8 subintervals. We integrate the given function from 0 to 24, while the graph provides values of f(x) at 7 different points. The first value given, 6.2, is NOT f(0). It is f(3). Using Simpson's Rule, and dividing the lake of 24 meters into 8 subintervals, we write the equation: </span>

<span>area = (3/3)[f(0) + 4f(3) + 2f(6) + 4f(9) +2f(12) + 4f(15) + 2f(18) + 4f(21) + f(24)] </span>

<span>Pool area = 0 + 4(6.2) + 2(7.2) +4(6.8) + 2(5.6) + 4(5.0) +2(4.8) +4(4.8) + 0 = 126.4 m^2 </span>

<span>Rounding to the nearest square meter, the area of the lake is approximately 126 m^2 </span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If an intravenous solution containing 123 mg of a drug substance in each 250-mL bottle is to be administered at the rate of 200
12345 [234]

Answer:

24.39mL of the solution would be given per hour.

Step-by-step explanation:

This problem can be solved by direct rule of three, in which there are a direct relationship between the measures, which means that the rule of three is a cross multiplication.

The first step to solve this problem is to see how many mg of the solution is administered per hour.

Each minute, 200 ug are administered. 1mg has 1000ug, so

1mg - 1000 ug

xmg - 200 ug

1000x = 200

x = \frac{200}{1000}

x = 0.2mg

In each minute, 0.2 mg are administered. Each hour has 60 minutes. How many mg are administered in 60 minutes?

1 minute - 0.2 mg

60 minutes - x mg

x = 60*0.2

x = 12mg

In an hour, 12 mg of the drug is administered. In 250 mL, there is 123 mg of the drug. How many ml are there in 12 mg of the drug.

123mg - 250mL

12 mg - xmL

123x = 250*12

x = \frac{250*12}{123}

x = 24.39mL

24.39mL of the solution would be given per hour.

7 0
2 years ago
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of
Shalnov [3]

Answer:

StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction 3.5 over x EndFraction

Step-by-step explanation:

1 = 1.55

x = 3.5

1.55/1 =3.5/x

1.55/1 = 3.5/x correctly shows the equivalent ratios

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pens cost 15 pence each.
ch4aika [34]

Answer:

The amount the school pays is £32.40

Step-by-step explanation:

The cost of each pen = 15 pence

The cost of each ruler = 20 pence

The number of pens bought by the school = 150

The number of rulers bought by the school = 90

The cost reduction (discount) on the items bought = 1/5

Therefore, we have;

The total cost of the pens bought by the school = 150 × 15 = 2250 = £22.50

The total cost of the rulers bought by the school = 90 × 20 = 1800 = £18.00

The total cost of the writing materials (rulers and pens) bought by the school = £22.50 + £18.00 = £40.50

The discount = 1/5 total cost reduction = 1/5×£40.50  = $8.10

The amount the school pays = The total cost of the writing materials - The discount

The amount the school pays = £40.50 - $8.10 =  £32.40

The amount the school pays =  £32.40.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A website has no more than $15,000 to give away for a contest. They have decided to give away $1,000 twice a day every day until
    6·1 answer
  • Mr.Anderson paid $19.18 for a CD cover. This amount includes a tax of 8.5%. What was the cost of the CD cover before tax ?
    5·1 answer
  • You want to put 520 quarters in coin wrappers. You need one rapper for every $10 in quarters. Write equation you can use to find
    9·2 answers
  • One printing machine printed 500 books in 40 hours this week. A second printing machine printed for 30 hours this week but print
    12·1 answer
  • 5x−4≥12 OR 12x+5≤−4 please answer asap and right and explain like im 5 how to solve OR problems ill give brainliest and a lot of
    12·1 answer
  • A new phone system was installed last year to help reduce the expense of personal calls that were being made by employees. Befor
    6·1 answer
  • 1. Between finishing their dinner and going to bed, Zac and Lucy had 4 hours.
    8·1 answer
  • Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linea
    6·2 answers
  • Mrs. Olga’s $250 investment earns 19% interest compounded annually. What will her balance be after 3 years?
    10·2 answers
  • Samantha went to a concession stand and bought three pretzels and four sodas and paid a total of $11.25 for them. Raza went to t
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!