answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
2 years ago
11

Describe the formation process of cross-border mergers, acquisitions, and international joint ventures. What are the major diffe

rences?
Business
1 answer:
Readme [11.4K]2 years ago
5 0

Answer:

The answer is below

Explanation:

Merger is a business term that defines the major mean of concentrating businesses. It can be in two different forms, which can either be through the arrangement of a new company or through the through the unification of one or more firms into another firm.

Acquisition however is a business term that describes the purchases of a company's most or all shares, in order gain control that company, buy another company (buyer).

On the other hand, An international joint venture often referred to as IJV is a business term that describes the formation of partnership of companies based in two or more countries, without taking over the other company outright.

Hence, the formation process of a merger, acquisition and international joint venture involves the following:

1. Planning: this stage involves the signing of the letter of intent, advisor appointment, creating and documenting the timetable, transaction method and expert report

2. Resolution: this stage is also vital which involves meetings of Board of Director, extraordinary shareholder, identification of opposition party and go ahead from the antitrust authority.

3. Implementation: this is a stage involving the enrolment of the merger deed in the Company Register.

You might be interested in
2. The managerial grid only provides a framework for conceptualizing leadership
Zepler [3.9K]

Answer:

The correct answer to the following question will be "True".

Explanation:

  • The managerial or management design model or principles seems to be a self-assessment tool that allows people and communities to probably decide the aesthetic of a manager or supervisor.
  • This proposed model described 5 various types of leadership styles premised on compassion for individuals and concern for manufacturing.

So that the given statement is true.

5 0
2 years ago
Perine Company has 5,220 pounds of raw materials in its December 31, 2019, ending inventory. Required production for January and
Anarel [89]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Beginning inventory= 5,220 pounds

Production:

January= 4,500 units

February= 5,900 units

4 pounds of raw materials are needed for each unit

The estimated cost per pound is $7.

Management desires an ending inventory equal to 29% of next month’s materials requirements.

First, we need to calculate the number of pounds needed for each month:

January= 4,500*4= 18,000 pounds

February= 5,900*4= 23,600 pounds

<u>Direct material budget January:</u>

Production= 18,000

Desired ending inventory= (0.29*23,600)= 6,844

Beginning inventory= (5,220)

Total pounds= 19,624

Total cost= 19,624*7= $137,368

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Management's greatest single concern is ________, which is the movement of money through an organization over a daily, weekly, m
d1i1m1o1n [39]

The movement of money through an organisation over a a daily, weekly, monthly, or yearly basis.

3 0
2 years ago
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
Gore Inc. recorded a liability in 2021 for probable litigation losses of $2 million. Ultimately, $5 million in legitimate warran
KengaRu [80]

Answer:

Gore is not required to make any accounting adjustments

Explanation:

Gore won't be required to make any accounting adjustments because the litigation loss is already $2,000,000 leading to him recording a liability in his account in which

$5 million in legitimate warranty claims were as well filed by his customers which is why he won't be making any further Accounting adjustment in 2021.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is true regarding carrier network infrastructure problems?
    13·1 answer
  • If a sales-volume variance was caused by poor-quality products, then the ________ would be in the best position to explain the v
    7·1 answer
  • Drew Cane Products, Inc., processes sugar cane in batches. The company buys a batch of sugar cane from farmers for $90 which is
    7·1 answer
  • Diana is a personal trainer whose client Charles pays $80 per hour-long session. Charles values this service at $100 per hour, w
    7·1 answer
  • You are an entrepreneur. You and a friend develop a new design for in-line skates that improves speed by 25% to 30%. You plan to
    14·2 answers
  • Orange Corp. has two divisions: Fruit and Flower. The following information for the past year is available for each division: Fr
    8·2 answers
  • The following information applies to the questions displayed below.] Pastina Company sells various types of pasta to grocery cha
    13·1 answer
  • On April 1, 10,000 shares of $20 par common stock were issued at $24.
    6·1 answer
  • An owner has a home across the street from a river bluff. She has a lovely view of the river, but, if the property is sold, she
    15·1 answer
  • In the process of reconciling its bank statement for April, Donahue Enterprises' accountant compiles the following information:
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!