Answer:
20% more of cost price, or 30% more of initial selling price
Step-by-step explanation:
<u>Given:</u>
- Product CP = Rs. 3000
- Sold 1/3 at a loss of 10%
- Target profit = 10%
- SP for the rest = ?
<h3>Solution</h3>
<u>Total money to be obtained:</u>
- 3000 + 10% = 3000*1.1 = Rs. 3300
<u>Money already got: </u>
- 1/3*3000 - 10% = 1000 - 10% = Rs. 900
<u>Money left to obtain:</u>
<u>Product left to sell, worth of:</u>
<u>The difference:</u>
<u>Required selling price increase:</u>
- 400/2000* 100% = 20% of CP
Or compared to initial price, new SP to be increased by 30%