Answer:
The sentence uses an active voice
In this case active voice is not appropriate
Explanation:
Mode of expression can be passive or active.
Passive voice is one that emphasises the subject or person that is receiving an action.
An active voice describes a person that is performing an action.
In this scenario Jake accidentally input $560 instead of $650 on one of the invoices. The writer hasn't contacted you about the error yet.
So the email sent should just focus on what has happened to the writer and also to proffer a solution to the problem.
Since the writer did not complain or request for information on who made the mistake, stating that it was Jake that made the error is inappropriate.
A better statement would have been - An error was made on your invoice where the figure was inputted as $560 instead of $650. This however has been rectified and the invoice forwarded to you.
<h2>Sebastian is employing <u>Goal setting</u> as a mechanism of career management.</h2>
Explanation:
<u>Goal setting:</u>
- Serve as a base for "Human resource Planning"
- It is proven that those employees who have goal setting will show good performance on their job.
- This will directly or indirectly promote the organization
- We can achieve organizational goals too
- Goal setting techniques are used by successful people around the world
- This might even be a favorite interview questions because the HR can understand how effective the employee would be for the organization.
Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:
She owes 4500 because she leased the apartment for 1 year and her yearly total would be 6,000 but since she left after three months the amount she paid was 1,500 and 6,000 - 1,500 is 4,500 that is how much she owes.
Explanation:
I hope this helped have a great day!
Answer:
Growth rate = 7.50%
Explanation:
Given:
Return on investment = 15%
Retention ratio = [1.5 / 3] 100 = 50%
Find:
Growth rate
Computation:
Growth rate = Return on investment*Retention ratio
Growth rate = 15% x 50%
Growth rate = 7.50%