Answer: Dao will pay $ 15,219.2
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to multiply the price of the automobile by the percentage discount in decimal form (divided 100)
18,560 (18/100) = 18,560 (0.18) = $ 3,340.8 (discount amount)
Finally, we have to subtract the discount amount to the automobile's price:
18,560- 3,340.8 =$ 15,219.2
Dao will pay $ 15,219.2.
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Μ = 500, population mean
σ = 110, population stadard deviation
The given table is
z 0.00 0.25 0.35 0.45 1.00 1.26 1.35 1.36
P 0.5000 0.5987 0.6368 0.6736 0.8413 0.8961 0.9115 0.9131
Range of random variable is X = [350, 550].
Calculate z-score for x = 350.
z = (350 - 500)/110 = -1.364
From the given tables,
The probability at x = 350 is
1 - 9131 = 0.0869
Calculate the z-score for x = 550.
z = (550 - 500)/110 = 0.454
From the given tables,
The probability at x = 550 is 0.6736
The probability that x =[350,550] is
0.6736 - 0.0869 = 0.5867
Answer: 0.5867 (or 58.7%)
Answer:
720,051,900
Step-by-step explanation:
it rounds up to 720,051,900 because 5 tells you to round up
A guest orders a drink = <span>1½ ounces of 80-proof vodka and 12 ounces of beer
it means it contains 2 drinks.
Because 3 ounces of 80 proof vodka is considered as 2 drinks and half of that will be considered as 1 drink, and 12 ounces of beer is considered as one drink so the total drinks this beverage contains is two drinks.</span>