if you pick G you don't have to pick D so I didn't I picked B so that I could pick E and they didn't say any rules about F so I picked G,B,E,F
Given
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
The sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47.
Find out the cost of her drink
To proof
Let the cost of her drink be x.
As given in the question
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
Elysse paid for her sandwich and drink = 10 - 0.63
= $ 9.37
sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47
Than the equation becomes
x = 9.37 - (7.75 + 0.47)
x = 9.37 - 8.22
x = $ 1.15
The cost of the drink is $ 1.15.
Hence proved
Answer:
a) 5.5
b) None
Step-by-step explanation:
The given data set is {96,89,79,85,87,94,96,98}
First we must find the mean.

We now find the absolute value of the distance of each value from the mean.
This is called the absolute deviation
{
}
{
}
We now find the mean of the absolute deviations

The least absolute deviation is 1.5. This is not within one absolute deviation.
Therefore none of the data set is closer than one mean absolute deviation away from the mean.
Answer:
15.6%
Step-by-step explanation:
Since each day there is a 6% chance that Lisa smiles at him then that means that each day there is a 94% chance that Lisa does not smile at him. To find the probability of Milhouse going longer than a month (30 days) without a smile from Lisa we need to multiply this percentage in decimal form for every day of the month. This can be solved easily by putting 94% to the 30th power which would be the same, but first, we need to turn it into a decimal...
94% / 100 = 0.94
= 0.156
Now we can turn this decimal into a percentage by multiplying by 100
0.156 * 100 = 15.6%
Finally, we can see that the probability that Milhouse goes longer than a month without a smile from Lisa is 15.6%
You are given the number of bagels sold daily for bakeries A and B and are shown in the table above. Based on the above data, it is better to describe the centers of distribution in terms of the mean than the median. This is because all of the data from bakery A and B have values that are near the average and no data sample have possible outliers. For instance,
bakery A
mean (A) = [<span>53 + 34 + 52 + 40 + 50 + 36 + 48 + 38]/8 = 43.88
Bakery B
mean (B) = [</span>53 + 41 + 47 + 44 + 55 + 40 + 51 + 39]/8 = 46.25
Even if bakery A and B has the 38 and 39 as the lowest data respectively, they are still near the average data.