A profit and loss statement<span> will determine how well a business has done over the past year.The profit and loss statement is a financial statement which shows revenue, costs and all expenses that happened during a said period of time. Most companies do this quarterly or yearly. </span>
Answer:
New stock value = $79.40
Total stock value = $14,292
Explanation:
GIVEN the following ;
Number of shares of stock = 180
Current price = $82.45 per share
Dividend = $3.05 per share.
Ex dividend date = February 4
Value of stock on February 4 =?
The Ex dividend date may be regarded as the day whereby payment of dividend and reinvestment is held.
Assuming no taxes, The value of the stock will drop by the same amount of the current dividend on February 4.
Therefore,
New stock value = current stock price - dividend per share
New stock price = $82.45 - $3.05 = $79.40
New stock value = $79.40 per share.
Total stock value :
$79.40 × 180 = $14,292
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.